2013’te her ölüm internete kaydedilecek

Sağlık Bakanlığı, ölüm istatistiklerinin eksiksiz, hızlı ve daha kaliteli bir şekilde derlenmesi için önemli bir çalışmaya imza attı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile İstatistik Kurumu'nun ortaklaşa yürüttüğü ‘Ölüm Bildirim Sistemi' (ÖBS) tamamlandı. Vefat edenlere ait bilgiler artık 1 Ocak tarihinden itibaren www.obs.gov.tr adresine kaydedilecek.

ÖSB, şu şekilde işleyecek: Vefat, sağlık kurumunda gerçekleşmişse ilgili bilgiler, görevli hekim tarafından sisteme kaydedilecek. Ölüm belgesinin çıktısı, üç nüsha halinde imzalanacak, iki nüsha ölenin yakınlarına verilecek, bir nüsha da Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne gönderilecek. Vefat, sağlık kurumu dışında gerçekleşmişse ölüm belgesi belediye hekimi tarafından düzenlenecek. Bu görev, belediye tarafından karşılanamıyorsa mesai saatleri içinde ölüm belgesi düzenleme ile ilgili işlemler; öncelikle toplum sağlığı merkezi hekimi, yoksa aile hekimi tarafından yapılacak. Bunun dışında her ilde sağlık kurumu dışındaki ölümlerin haber verileceği bir telefon numarası belirlenecek. Muhtarlar dahil bütün yöneticilere bu numara bildirilecek. Uygulamada her türlü kişisel bilgilerin gizliliği esas olacak. YASİN KILIÇ ANKARA CİHAN