Rize’de ‘Ölüm Bilgi Sistemi devreye girdi

Rize Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Kemal Hocaoğlu, 1 Ocak 2013 itibariyle Ölüm Bilgi Sistemi (ÖBS)’nin ilde kullanılmaya başlandığını söyledi.

Hocaoğlu, Halk Sağlığı Kurumu tarafından 2012/5 Sayılı Genelge gereği, ÖBS’ye geçildiğini belirterek, “Hastane dışında gerçekleşen ölümlerde cenaze sahiplerinin ölüm belgesini kimden nasıl dolduracağını, defin ruhsatını nereden alacağı endişesini ortadan kaldırmak ve TÜİK’e düzenli, sağlıklı veri sağlamak amacıyla Ölüm Bilgi Sistemi’ne geçilmiştir.” dedi.

Vatandaşın ölüm bilgilerinin daha önce el yazısı ile yazıldığını ve hata yapma riski olduğunu söyleyen Hocaoğlu, “Ölüm Bilgi Sistemi’ne geçilerek hem işlemlerin hızlılığı hem de hata yapma riskinin azalacağı kanaatindeyiz. Bu sistemle birlikte, artık bilgisayar ortamında vatandaşın ölüm bilgileri, defin işlemlerine rahatlıkla erişebileceğiz. Ölen şahsın yakını tarafından mesai saati içerisinde Toplum Sağlığı Merkezi veya aile hekimleri aranarak adres ve telefon bilgileri verilmesi, ölüm, mesai saati dışında gerçekleşirse 112 Acil Servis numarası aranarak, adres ve telefon bilgileri verilecek. Diğer iş ve işlemler, 112 tarafından organize edilecektir.” ifadelerini kullandı.