Bebek ölüm hızında düşüş kaydedildi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) '2009 Dünya Çocuklarının Durumu' raporuna göre Türkiye, 5 yaş altı çocuk ölümlerini en hızlı düşüren 5 ülke arasında yer aldı.

Hacettepe Nüfus Etütleri Enstitüsü'nün her 5 yılda bir gerçekleştirdiği 2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması ön raporuna göre ise, Türkiye'de bebek ölüm hızı binde 17,6'lara kadar düştü. Rakamı daha aşağıya çekmek isteyen Sağlık Bakanlığı bebek ölümlerini yakın takibe aldı.

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, gerçekleşen bütün bebek ölümlerini ve nedenlerini tespit ederek gerekli tedbirleri almak için geliştirdiği yeni bebek ölüm kayıt sistemi ile ilgili bir genelge yayımladı.

81 il valiliğine gönderilen genelgede, bakanlığın bebek ölümleriyle ilgili çalışmalarına yer verildi. 'Bebek Ölümleri İzlemi Sistemi' hakkında detaylara değinilen genelgede, gerek anne, gerekse bebek ölümlerinde önceki yıllarla kıyaslanamayacak ölçüde büyük başarılar elde edildiğine dikkat çekiliyor.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun imzalı genelgede, Türkiye'nin 5 yaş altı çocuk ölümlerini en hızlı düşüren 5 ülke arasında yer aldığı, Hacettepe Nüfus Etütleri Enstitüsü'nün her 5 yılda bir gerçekleştirdiği 2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması ön raporuna göre ise Türkiye'de bebek ölüm hızı binde 17,6'lara kadar düştüğü belirtildi.

Bebek ölümlerini bu seviyeden daha aşağı seviyelere düşürebilmek için bugüne kadar yürütülen çalışmalardan daha fazlasına ihtiyaç duyulduğu kaydedilen genelgede, şunlar kaydedildi: "Artık her bir bebek ölümünü izleyerek nedenini ortaya çıkarmak ve bir daha aynı nedenlerle oluşabilecek bebek ölümlerini önlememiz gerekmektedir. Bu gelişmeyi ancak iyi işleyen kayıt ve bildirim sistemi ile sağlamamız mümkün olacaktır. Mevcut uygulamada; ölüm vakalarına ulaşmada ve veri toplama sisteminde bazı aksaklıklar olduğu görüldüğünden, 0-365 gün içerisinde gerçekleşen bütün bebek ölümlerini ve nedenlerini tespit ederek gerekli tedbirleri almak için yeni bir bebek ölüm kayıt sistemi geliştirilmiştir. Her ilde bir il bebek ölümlerini izleme sorumlusu görevlendirilecektir. Özel muayenehanelerde hekim bebek ölümlerini bildirmekle yükümlüdür. Her ilde bebek ölümlerini inceleme kurulu kurulacaktır. Sağlık ocağı bulunmayan belde, köy vb. yerleşim merkezlerinde ölümler, bilindiği üzere yasa gereğince Köy muhtarı tarafından bildirilmektedir. Program çerçevesinde doğumdan sonraki 365 gün içerisinde olan tüm ölümler de muhtarlar tarafından kayıt altına alınacak ve bağlı olduğu sağlık ocağı veya aile hekimine bildirilecektir."

Şehirdeki tüm kamu veya özel sağlık kuruluşları (poliklinikler, tıp merkezleri, özel hastaneler, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ) her ay içerisinde kendi kuruluşlarında meydana gelen bebek ölümlerini ilgili müdürlüğü veya ilçe sağlık grup başkanlıklarına bildirmesinin istendiği genelgede, 112 hizmet birimlerinin de her ay sevk sırasında meydana gelen bebek ölümlerini bildireceği vurgulandı.

Tespit edilen bütün ölümlerin, ölümün gerçekleştiği gün içinde sisteme girilmesi gerektiğine dikkat çekilen genelgede, tüm sağlık kuruluşlarından konuya hassasiyet göstermesi istendi.

(CİHAN)